Využijte těhotenství k odpočinku
Využijte těhotenství k odpočinku
Co nenaspíte před narozením miminka, to dlouho nedospíte. Vystresovaná a unavená už před porodem, to také není nejlepší start. Naučte se proto v těhotenství využít každé možné chvilky k odpočinku a relaxaci. Po porodu, jako když je najdete.
Je dost možné, že se s rostoucím bříškem cítíte plná síly, máte energie na rozdávání a jen skončíte jednu práci, už se s velkou chutí hrnete do druhé. Těhotenství mnohým ženám opravdu dodává nevídanou energii. Ale pozor, abyste se takzvaně nepřetáhla.
Pár chvilek denně
Několik krátkých odpočinků během dne dokáže přímo zázraky. Není třeba polehávat celé dny, ale je nutné dát tělu možnost se zastavit a načerpat sílu, i když máte pocit, že to vůbec nepotřebujete. Naučte se proto několikrát během dne chvilku relaxovat a upnout svou mysl k něčemu pěknému. Na chvilku se třeba během dne uložte na gauč, nohy si pěkně podložte, aby nenatékaly, zavřete oči a představte si voňavou rozkvetlou louku. Nebo šumění moře, jehož teplá voda vám omývá nohy. Však vy snadno najdete představu, která dokonale splňuje vaše představy o dokonalém odpočinku. Na čtvrthodinku si za pěkného teplého dne sedněte s bylinkovým čajem na zahrádku nebo na balkon a těšte se z nádhery kvetoucích rostlin. Zajděte na krátkou klidnou procházku a snažte si užít a vychutnat vše krásné, co cestou vidíte. Jsou to momenty, ale věřte, že velice účinné.
Pohyb povolen i těhotným
Asi nebude vhodné ve vyšším stupni těhotenství závodit na koni nebo ve skoku do výšky, ale rozhodně není nebezpečné, když těhotná žena, pokud nemá žádné potíže, chodí na dlouhé procházky, sem tam doběhne tramvaj nebo autobus, nebo chodí cvičit. Speciální těhotenská cvičení jsou nejen vítaným zpestřením, kdy si lze s ostatními těhulkami popovídat o všem, co vás právě zajímá, ale také velice prospěšnou pohybovou aktivitou, která vám pomáhá udržovat se v perfektní formě. A to je zvláště v těhotenství nesmírně důležité. A stejně jako v případě odpočinku, i tady platí: co zpevníte a procvičíte před porodem, to se vám po porodu vrátí. Chcete-li cvičit, ale dáváte přednost domácímu prostředí, zaměřte se hlavně na cvičení dechová, na uvolnění páteře a na posílení pánevní dna. Chcete-li více, pak přidejte cviky na posílení stehen a rukou. Zvláště posilování rukou oceníte, až budete celý den nosit své miminko. Říkáte si pár kilo, ale to byste koukaly, jak rychle se miminko pronese.
Báječným vynálezem je nafukovací míč. Seďte na něm, kdykoli jen máte příležitost. Pohupujte se, kružte pánví, protahujte se. Ono se to nezdá, ale každé takové byť jen posezení na míči je vlastně cvičením, při kterém nejenže uvolňujete tolik namáhanou páteř, posilujete svaly nohou, ale druhotně masírujete i oblast rodidel. Rozhodnete-li se na míči cvičit, pak určitě nebudete mít problém na internetu objevit celou řadu cviků určených právě těhotným.
Dýchání je věda
Co nám to tady vykládáte? Jaká věda, vždyť dýchání je tak přirozené! Možná jste si po přečtení nadpisu něco podobného řekla i vy, ale věřte, že správné dýchání je skutečně alfou omegou celého porodu. Můžete ho nacvičovat celé těhotenství a mít pocit, že ho perfektně zvládáte, ale pak se dostaví skutečné porodní bolesti a dýchání je rázem to poslední, co vás zajímá. Zjistíte, že jste trénovala málo nebo špatně a někdy dokonce můžete mít pocit, že jedinou obranou proti bolesti je nedýchat vůbec. Věřte, víme, o čem mluvíme. Správné dýchání a nezanedbaný trénink prodýchávání bolesti je skutečně během porodu velice důležitý.
My si teď ovšem povídáme o relaxaci. Věřte, že i s ní dýchání souvisí. Skvěle to znají všichni, kdo cvičí nebo alespoň někdy vyzkoušeli jógu. Dechová cvičení, při kterých uvolněně ležíte na podložce, zavřete oči a plně se soustředíte na každý nádech a výdech, na každé zvedání a klesání břicha, vás dokážou krásně zklidnit. Stačí chvilinka, hlavně se vám ze samého dýchání nesmí zatočit hlava. Po takovém zklidnění si pak snáze odpočinete.
Spánek není noční můra
Hlavně ke konci těhotenství budete mít pravděpodobně se spánkem potíže. Bříško je velké, bolí vás záda a nevíte, jak si lehnout, mimiko kope a žďuchá, někdy pálí žáha, jindy se zase dostaví pochybnosti, zda to všechno zvládnete, jestli budete dobrá máma a podobně. Pokud část noci probdíte, v žádném případě pak nepodceňujte nutnost odpočinku a ideálně i krátkého spánku během dne. Máma budete určitě skvělá, o tom nepochybujte. Ale půjde vám to mnohem lépe, když nebudete unavená. Buďte proto důsledná ve svých odpočinkových chvilkách a dopřávejte si je, kdykoli jsou jen možné.