Těhotenství není věda, ale ....

Sdílejte článek
FaceBook  Twitter  

pregnant3V těhotenství můžete pociťovat celou řadu potíží, které ačkoliv jsou zcela běžné, mohou být i nepříjemné. Mnoho z nich je vyvoláno hormonálními změnami, popř. nadměrnou zátěží v těhotenství.Ať už se bude jednat o věci pro vás jistě nečekané, leč v tomto nádherném období vcelku běžné, jako jsou výskyt strií, špatný spánek anebo přírůstek na váze, vězte, že existují i témata, o kterých je často trapné diskutovat i s nejlepší přítelkyní. Najednou máte pocit, že byste se mohla přihlásit do soutěže o nejhlasitější říhnutí se skupinou desetiletých chlapců a co víc, vy byste vyhrála! Zrovna tak se stále častěji objevují situace, kdy žádný obchod není dostatečně velký na to, aby lidé kolem vás znovu a znovu nezaznamenávali zápach "zkažených potravin". Ano, i taková nemilá překvapení, se kterými jste se v minulosti setkala jen zřídkakdy a dokázala je mít zcela pod kontrolou, najednou začnou být vaším druhým "já", a tak si čím dál častěji začínáte klást otázky typu: „Proč tolik říhám? Proč mne najednou tolik trápí plynatost? Co je to za nepříjemný pocit na hrudi, který mne teď doprovází téměř po každém jídle?“ Pojďme si nyní společně jednotlivé potíže objasnit a najít vhodná řešení, která vám pomohou tyto obávané situace účinně eliminovat.

Kdy tohle skončí?

Plynatost je hodně nepříjemný problém, zvláště na veřejnosti. A k tomu všemu si připadáte jako balvan, protože už jste několik dní nebyla na velké... K zácpě a plynatosti dochází zpravidla vinou rostoucí hladiny hormonu progesteron, který vyvolává snížení napětí střevní stěny, čímž zpomaluje  pohyb potravy ve střevech. Nadměrné množství plynu vzniká druhotně při procesu rozkladu potravy střevními bakteriemi dokončujími trávicí proces započatý v žaludku a v tenkém střevě. Jak tedy vyzrát na zažívání, aby to neublížilo vám ani miminku? Zaměřte se na to, co jíte, a zkuste na čas omezit vyšší příjem mastných jídel, cibule, zelí, květáku a luštěnin. V druhé řadě doporučujeme rozdělit stravu na několik menších porcí během dne a jíst je skutečně v klidu a pomalu. Nebudete tolik unavená a přesycená, jak tomu mnohdy po konzumaci vydatných porcí bývá. Po jídle ihned neuléhejte, a pokud to okolnosti dovolí, běžte na krátkou příjemnou procházku, která pomůže podpořit vaši střevní peristaltiku. Jestliže se však i přes veškerá vaše snažení výsledky nedostavují, vyzkoušejte velmi šetrné pastilky vyrobené na čistě přírodní bázi. Pastilky Větroplach jsou vhodné nejen pro maminky, ale i pro děti. Mimo jiné účinné látky obsahují květ pomerančovníku, citronovou trávu a skořici, což jim dodává zajímavou chuť.

Hasiči, has!

pregnant 8Pálení žáhy... Snad každá druhá žena se zejména v pokročilejším stádiu těhotenství setká s touto nemilou „společnicí“, která ji začíná doprovázet od stolu stále pravidelněji. Ještě před pár měsíci jste si nedokázala představit kvalitní snídani bez sklenice čerstvé citrusové šťávy, a dnes se už raději obloukem vyhýbáte všemu, co se kolem citrusů jen mihne. Pálivý pocit přecházející v až nesnesitelnou bolest na hrudníku doprovázenou hořkokyselým pocitem v ústech můžete pociťovat především po konzumaci kořeněných jídel, citrusů, čokolády, sycených minerálních vod, tučných jídel, ale i po konzumaci česneku či kávy. Vaše miminko roste a tlačí žaludek vzhůru. Zvýšená produkce hormonů zapříčiňuje ochabnutí svěrače jícnu, čímž se žaludeční kyseliny vrací a způsobují tzv. vnitřní žár. Uhasit jej můžete hned několika způsoby. Jak jsme již doporučovali, jezte malé porce jídel.  Vyhýbejte se zaručeným spouštěčům pyrózy, neboli pálení, a poslední jídlo se snažte konzumovat nejlépe 3-4 hodiny před ulehnutím do postele, která by měla být ustlána tak, abyste si mohla vytvořit z polštářů příjemnou a ulevující oporu. Spěte raději s hlavou ve vyvýšené poloze. Nepropadejte panice, pokud se i přes vaši veškerou snahu pálení žáhy objevuje. Vnitřní žár postihuje až 70 % těhotných žen a ve velké většině případů tento problém po porodu sám ustoupí. Do té doby můžete vyzkoušet například Gasterin, osvědčený přípravek s vanilkovou příchutí. Je dostupný v každé lékárně, a díky svému balení velmi skladný, tudíž jej můžete mít neustále při sobě. Navíc obsahuje vysoké množství vápníku, který potřebujete vy i vaše milované miminko.

Pestře a kvalitně, to je oč tu běží

pregnant 1Dítě má jediný zdroj výživy - vás. Během těhotenství je více než kdykoliv jindy zapotřebí, aby vaše strava byla co nejpestřejší a nejvyváženější. Nevyžaduje to žádné velké plánování, ani jíst za dva nemusíte. Zvyšte příjem čerstvé zeleniny a ovoce, omezte sladká a velmi slaná jídla a vyhýbejte se uzeninám. To vám zajistí přísun všech živin, které potřebujete. Jakmile zjistíte, že jste těhotná, nebo se pro těhotenství rozhodnete, přemýšlejte, kolik zdravých pokrmů pravidelně jíte a zda náhodou nekonzumujete potraviny či nápoje, které by mohly dítěti škodit.

Bílkoviny

Jejich spotřeba v těhotenství stoupá. Jezte ryby, maso, ořechy, luštěniny a mléčné výrobky. Živočišné zdroje bílkovin bývají však také bohaté na tuky, proto se zaměřte pouze na libové maso. Jíte-li pak vejce, mějte na paměti, že musí být vždy čerstvá! Zvláště v případech, kdy je konzumujete málo uvařená nebo dokonce syrová.

Vláknina

Je nezbytnou součástí stravy a pomáhá zabránit obvykle se vyskytující zácpě. Běžným zdrojem vlákniny je ovoce a zelenina, které byste měla jíst denně v dostatečném množství. Nespoléhejte příliš na otruby, mohou totiž bránit absorbci jiných živin. Je řada lepších zdrojů vlákniny, například celozrnné těstoviny, pórek, zelený hrášek, celozrnný chleb nebo sušené meruňky.

Vápník

Je důležitý pro zdravý vývoj kostí a zubů vašeho dítěte, které se začínají vyvíjet asi od 8. týdne. Vaše spotřeba vápníku v těhotenství proto činí asi dvojnásobek normální dávky. Dobrými zdroji jsou například sýry, mléko, jogurt a čerstvá listová zelenina.

Železo

Bohatým zdrojem železa je červené maso, tučné ryby, fazole, špenát a luštěniny. Pomůže vám odbourat nadměrnou únavu, vypadávání vlasů, ale i bolesti hlavy, které zejména v těhotenství přináší nepříjemné komplikace.

Kyselina listová

Je jednou z několika živin patřících do skupiny B vitaminů, o nichž je známo, že brání vzniku vad nervové trubice. Ta se totiž vinou nedostatku kyseliny listové nemusí uzavřít v celé délce a vznikne tak takzvaný zadní rozštěp páteře, který může zapříčinit až smrt dítěte. Doporučené množství kyseliny listové se pohybuje okolo 0,4 mg denně, přičemž v prvním trimestru potřebujete kyseliny listové třikrát více než obvykle. Ale pozor, kyselina listová se ničí především dlouhým vařením nebo skladováním. Mražení jí neuškodí. Nemůžete-li tedy kupovat denně čerstvou zeleninu, kupujte raději mraženou a vařte ji jen pozvolna v páře. Mezi důležité zdroje kyseliny listové patří brokolice, špenát, lískové oříšky, petržel, růžičková kapusta, cizrna, droždí či vaječný žloutek.

Pro váš klid a jistotu, že se vaše miminko vyvíjí tak, jak má, doporučujeme užívat potravinové doplňky obsahující kyselinu listovou. Na základě výzkumů totiž bylo prokázáno, že zvýšením jejího příjmu lze u novorozenců zabránit rozštěpu páteře až v 70 % případů. Navíc mnohé z těchto doplňků obsahují i další nezbytné vitaminy potřebné k doplnění veškerých živin, a tak můžete vyzkoušet například oblíbený Multivitamin s minerály, který obsahuje kromě kyseliny listové dalších 12 nejdůležitějších vitaminů a 9 nezbytných minerálů. Díky Multivitaminu s minerály si své těhotenství užijete v klidu a pohodě, aniž byste neztrácela většinu času počítáním, kolik mg živin vám dnes ještě zbývá doplnit.

odkyseleni8Více informací

Jak a kdy začít s detoxikací

Při detoxikaci organizmu rozhodně
není třeba držet dlouhodobý půst. I jednodenní detoxikační režim dokáže pomoci...

pregnant2Více informací

Kolagen a těhotenství

Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období života ženy. Je plná síly a očekávání, vypadá zdravě a celkově zkrásní...